Popularne zapytania: ginekolog Wrocław, prywatny gabinet ginekologiczny Wrocław, ginekolog Wrocław prywatnie, dobry ginekolog Wrocław , ginekologia Wrocław, lekarz ginekolog Wrocław
USG jamy brzusznej Wrocław

USG jamy brzusznej Wrocław

USG jamy brzusznej jest jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych w medycynie. Jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która umożliwia ocenę narządów wewnętrznych jamy brzusznej, takich jak wątroba, trzustka, śledziona, nerki, pęcherzyk żółciowy, jelita, a także aorta i inne naczynia krwionośne.

USG jamy brzusznej jest wykonywane za pomocą specjalnego urządzenia zwanej sondą, która emituje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Te fale dźwiękowe przechodzą przez tkanki ciała i odbijają się od narządów wewnętrznych, tworząc obraz na monitorze. Lekarz może w ten sposób ocenić strukturę, kształt, wielkość i ewentualne zmiany patologiczne w badanych narządach.

Przed przystąpieniem do badania pacjent powinien być na czczo przez co najmniej 6 godzin, aby uniknąć zakłóceń w obrazie spowodowanych obecnością jedzenia w żołądku. W trakcie badania pacjent leży na stole, a lekarz nakłada na skórę żel, który ułatwia przewodzenie fal dźwiękowych. Sonda jest przesuwana po powierzchni brzucha, a obraz jest wyświetlany na monitorze.

USG jamy brzusznej może być wykonywane zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jest to bezpieczne badanie, które nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Może być powtarzane wielokrotnie, jeśli jest to konieczne, aby monitorować postęp leczenia lub rozwój choroby.

Badanie USG jamy brzusznej może być wykorzystywane w celu diagnozowania różnych schorzeń. Na przykład, może pomóc w wykrywaniu kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym, guzów w wątrobie lub trzustce, torbieli nerkowych, zapalenia trzustki, zapalenia wyrostka robaczkowego, a także ocenić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych.

W przypadku podejrzenia choroby wątroby, USG jamy brzusznej może pomóc w ocenie stopnia zwłóknienia wątroby, obecności tłuszczu w wątrobie (stłuszczenie wątroby), czy też zmian nowotworowych. Może również pomóc w ocenie przepływu krwi w wątrobie i naczyniach wątrobowych.

USG jamy brzusznej jest również często wykorzystywane w diagnostyce chorób jelit, takich jak choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czy też nowotwory jelit. Może pomóc w ocenie grubości ściany jelita, obecności zmian zapalnych lub guzów.

W przypadku podejrzenia choroby nerek, USG jamy brzusznej może pomóc w ocenie wielkości, kształtu i struktury nerek, obecności kamieni nerkowych, torbieli nerkowych, czy też guzów nerek. Może również pomóc w ocenie przepływu krwi w naczyniach nerkowych.

USG jamy brzusznej jest również przydatne w ocenie stanu aorty i innych naczyń krwionośnych. Może pomóc w wykrywaniu tętniaków aorty, zwężenia naczyń krwionośnych, czy też zakrzepów.

Podsumowując, USG jamy brzusznej jest nieinwazyjnym, bezpiecznym i często wykorzystywanym badaniem diagnostycznym. Jest to ważne narzędzie w ocenie narządów wewnętrznych jamy brzusznej i może pomóc w wykrywaniu różnych schorzeń. Jeśli masz jakiekolwiek objawy lub podejrzenia dotyczące narządów wewnętrznych jamy brzusznej, skonsultuj się z lekarzem, który może zalecić wykonanie badania USG jamy brzusznej.

Dane Kontaktowe

Formularz Kontaktowy

Popularne zapytania: ginekolog Wrocław, prywatny gabinet ginekologiczny Wrocław, ginekolog Wrocław prywatnie, dobry ginekolog Wrocław , ginekologia Wrocław, lekarz ginekolog Wrocław , Mapa strony